Centrum.cz se připojuje k celosvětovému spuštění IPv6

World IPv6 Launch
Od 6. června jsou všechny významné služby naší společnosti Centrum Holdings dostupné pomocí moderního internetového protokolu IPv6. Centrum se tak připojilo ke stovkám dalších internetových portálů a poskytovatelů obsahu, kteří právě 6. 6. 2012 natrvalo zpřístupňují svoje služby po protokolu IPv6.

Síťový protokol IP je bez nadsázky stavebním kamenem celého internetu a unikátní IP adresa identifikuje každý počítač, který je do internetu připojen. Jedná se o obdobu adresy našeho bydliště v reálném světě a jenom díky těmto adresám je možné propojit miliony všemožných zařízení od telefonů až po největší servery do jedné ohromné internetové sítě a neztratit se v ní. Současná verze IP protokolu, verze 4, ovšem nebyla stavěna na tak masivní nárůst připojených počítačů, které zažíváme dnes a nyní je již naprostá většina z teoretických 4 miliard možných IPv4 adres rozebrána.

Jako odpověď nejen na tento problém přichází právě novější verze protokolu IPv6, která toto velké omezení jednou provždy řeší. S 3x1038 volných adres dostupných ve verzi 6 je možné přiřadit IP adresu každému zrnku písku na všech plážích světa a ještě stále nám dost volných adres zůstane.

Dnešním dnem tedy můžete, v případě že váš internetový poskytovatel tuto technologii podporuje, okusit trochu "budoucnosti" i při prohlížení vašeho oblíbeného webu. Zkuste tedy jednu z níže uvedených služeb a hledejte zelené logo IPv6, které uvidí pouze ti uživatelé, kteří používají právě moderní IPv6 protokol:

www.centrum.cz
www.atlas.cz
www.stahuj.cz
mail.centrum.cz

Kromě těchto služeb pro vás naše provozní oddělení za poslední tři měsíce perné práce na implementaci IPv6 připravilo i mnoho dalších IPv6 "ready" webů, počínaje Aktuálně.cz, přes náš katalog firem Najisto.cz až po ženský magazín Žena.cz.
Štěpán Burda
Ředitel IT

64 komentářů:

 1. Vím, co to je IPv6. Ale nechápu, proč se tím vytahujete. Je to IT věc, backend, co normální uživatel internetu nejen nezjistí, ale ani mu nedává do rukou žádný triumf. Prostě jste to tak museli udělat, nasadit v6 IP na servery a routery, no bóže, ale proč kvůli tomu děláte haló pro uživatele, upozorňujete na to a chcete IPv6 vysvětlit běžnému BFU, to skutečně nechápu. Vysvětlí mi to někdo, prosím?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas s Anym Jesus – hlavně kliíd! :) Takovej prů*er to zas, myslím, není. Prostě nám nabídli k prokliknutí odkaz na nějakou informaci… Rád jsem si ji přečetl. Uznávám, že ta informace není z těch úplně životně nejdůležitějších, ale na webu se válí hromady 1000x jalovějších!
   Přeju pěkný den. :)

   Vymazat
  2. netos, ty si obycejny blb,delas jako by informovali jen tebe -toho nejchytrejsiho,treba jini si to radi precetli,jdi spat!

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Podívej se na datum zveřejnění - 29.5.2012. Bude to spíš tím, že jsi centrumu dosáhl poprvé pomocí IPv6 až v těchto dnech a kliknul ze zvědavosti na zelený banner.

   Vymazat
 3. pro NETOS - hlavně klídek , ne všichni jsou READY nebo vědí VOCOGOU tak není špatná větší informovanost a ne jko naše ČNB , tam to bolí více ...

  OdpovědětVymazat
 4. Centrum z toho dělá divadlo jako vždy.. ip 4 docházejí tak se přešlo na ip 6 a co jako...to není přednost Centrumu jen dělá co musí a dělá z toho haloo.

  OdpovědětVymazat
 5. Treba ja si to se zajmem precetl. Netusil jsem takový rozdíl.

  OdpovědětVymazat
 6. nejde mi volný spustit jao dříve jak to opravit?

  OdpovědětVymazat
 7. Jste nejlepši at se vam daři !!!

  OdpovědětVymazat
 8. Fakt dobrý. Propojili jste můj mail na mobilu s mailem na počítači. To se mám. Takže mám 10E16 víc možností že se na mě někdo nahekuje. Všechno jde přes Onecloud a vyvařujou to Číňani. Všude skáčou reklamy a každý chce vyvařit moje adresy. Musím pořád "souhlasit s podmínkami" jak za bolševika. Musím tohle musím, musím, pořád musím jít v lajně jako dobytek, pošťuchovaný holema v ohradě, který ženou na náklaďák. Je to fakt dobrá strategie, mít jeden systém, aby to pak všechno kleklo najednou. Budeme pak všichni ve stejné bryndě a tím nevzniknou sociální nepokoje, které by mohly vést ke svržení Velkého bratra, který z nás dělá chovný dobytek...

  OdpovědětVymazat
 9. Akorát je problém v CHrome, který díky sledovacím utilitám kdoví koho, načítá email praseč.m způsobem a je to pro normálního uživatele nepoužitelné. Tedy - žádný pokrok, spíše jsme s IPV6 šlápli do hovínek. Je nutno odejít z Chrome a přejít Firefox....

  OdpovědětVymazat
 10. Spiš než se tady chvástat s tím, co by stejně museli udělat, tak neblokovat e-maily, co díky nim vůbec nepřijde ani do spamu, ani hromadný, natož do doručený.
  A navíc jsou 100 let za vopicema, kdo dnes omezuje e-mail maximálním počtem zpráv. Takže ... Centrum, zamyslete se nad sebou !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Really appreciate you sharing this blog.Much thanks again. Want more.
  사설토토

  OdpovědětVymazat
 12. That's why it's very hard to find, but I'm very fortunate to read your writing. 토토사이트

  OdpovědětVymazat
 13. I’m thinking some of my readers might find a bit of this interesting.Thanks for sharing your blog.. 카지노사이트위키

  OdpovědětVymazat
 14. This is really helpful post and very informative there is no doubt about it. 바카라사이트

  OdpovědětVymazat
 15. You must continue your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already! want to learn more? 바카라사이트

  OdpovědětVymazat
 16. Thank you for sharing this information. I'm glad that I came across your post.
  토토

  OdpovědětVymazat
 17. Great Information. Thanks for your blog! Eagerly waiting for your new updates.
  바카라사이트

  OdpovědětVymazat
 18. Nice post! You are sharing amazing information through your blog.
  온라인카지노

  OdpovědětVymazat
 19. Your article is very helpful. You can visit my website 토토

  OdpovědětVymazat
 20. I was more than happy to discover this great site. Continue to create more.
  온라인카지노

  OdpovědětVymazat
 21. Thank you for your excellent informаtion. Τhey’re so beneficial.

  토토
  카지노
  토토

  OdpovědětVymazat
 22. this is nice to see.
  When a content is made with interest, it always turns out well
  thanks for sharing this great site we have here itadaki seieki

  OdpovědětVymazat
 23. a site that offers raja slot lots of bonuses, many have played here and promised bonuses that are valuable and can be additional capital here.

  OdpovědětVymazat
 24. The site judi online deposit uang 10 ribu offers you microgaming online slot game play which has the highest slot rtp giving you big advantages in playing slot games. will bring you to the top of big wins with big jackpots of tens of millions

  OdpovědětVymazat
 25. Great article on Centrum.cz joining the worldwide launch of IPv6! It's exciting to see more and more companies embracing this new technology and making the transition from IPv4.

  I appreciated the explanation of the differences between IPv4 and IPv6 and how IPv6 can address some of the limitations of IPv4, such as limited address space. It's clear that IPv6 is the future of internet protocol and it's encouraging to see Centrum.cz taking the lead in adopting this new technology.
  salem va traffic lawyer

  OdpovědětVymazat
 26. Hi there, I enjoy reading all of your article.

  OdpovědětVymazat
 27. This content will help me to complete a paper that I’ve been working on for the last 2 weeks.

  OdpovědětVymazat
 28. It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained!

  OdpovědětVymazat
 29. I blog often and I truly appreciate your content.

  OdpovědětVymazat
 30. I like the helpful information you provide in your articles.

  OdpovědětVymazat
 31. "Your content shines with brilliance and dedication! Every article is a testament to your unwavering commitment, combining enlightenment and captivation. Your distinctive approach to exploring a wide array of subjects adds a breath of fresh air. You've undoubtedly become my go-to for unwavering insights and trustworthy information. Keep fueling curiosity and fostering a love for learning – your exceptional work is truly cherished. Your zeal for disseminating knowledge is deeply admired. Anticipating eagerly for what's to come from you in the future!"Prevention of Domestic Violence Act New Jersey

  OdpovědětVymazat

 32. Centrum.cz embraces the global launch of IPv6, marking a significant step in the internet's evolution. This transition promises enhanced connectivity and expanded address space, catering to the growing demands of our digital era. With IPv6, Centrum.cz is poised to provide users with a seamless online experience, ensuring the continued smooth flow of information and communication across the digital landscape. This move underscores Centrum.cz's commitment to staying at the forefront of technological advancements and ensuring a future-ready platform for its users. The IPv6 integration heralds a new chapter in internet accessibility and reinforces Centrum.cz's position as a tech-savvy hub.
  Abogado Accidentes Camiones Virginia

  OdpovědětVymazat
 33. I like this website very much, Its a very nice post to read and find information.
  Abogado Federal de Defensa Criminal

  OdpovědětVymazat
 34. Good informative blog to read. Thanks for sharing this post. Keep sharing more blogs. Abogado de Defensa Criminal Fairfax VA

  OdpovědětVymazat

 35. Centrum.cz's integration into the global launch of IPv6 marks a significant stride in embracing the latest internet protocol technology. This move positions Centrum.cz at the forefront of the digital landscape, ensuring enhanced connectivity and scalability for users. The adoption of IPv6 reflects Centrum.cz's commitment to staying technologically current, meeting the growing demands of a connected world. With this implementation, users can expect improved internet performance and increased address space. bankruptcy chapter 7 lawyers near meCentrum.cz's participation in the global IPv6 rollout underscores its dedication to providing a seamless and future-proof online experience.

  OdpovědětVymazat
 36. Centrum Blog is a dynamic space where information meets engagement. Dive into insightful articles covering a spectrum of topics, from health and wellness to lifestyle and finance. Stay informed, inspired, and connected with the diverse content curated to enhance various aspects of your daily life at Centrum Blog.
  dui lawyer petersburg va

  OdpovědětVymazat
 37. Virginia's top bankruptcy lawyers provide expert guidance through financial challenges. bankruptcy lawyers in virginia With extensive knowledge of state laws, bankruptcy lawyers in virginia they offer strategic solutions to help individuals and businesses navigate the complexities of bankruptcy.

  OdpovědětVymazat
 38. Centrum.cz has joined the worldwide IPv6 rollout, demonstrating its commitment to technological advancements and ensuring a seamless online experience for users worldwide. This strategic move not only demonstrates technological leadership but also contributes to the global transition to IPv6, addressing the evolving needs of the internet in terms of scalability and address space. The integration of IPv6 aligns with the industry's push towards the next generation of internet protocols, reinforcing Centrum.cz's position as a tech-savvy and future-ready digital platform. The company's embrace of IPv6 not only enhances their network infrastructure but also sets a positive example for the digital community.
  Prevención Violencia Doméstica Acto Nueva Jersey

  OdpovědětVymazat
 39. In the busy area of Fairfax, Virginia, where moving violations can easily become serious legal issues, it's critical to have a trustworthy and knowledgeable traffic attorney on your side. Look no further than our committed team of legal professionals if you are facing traffic-related charges. We are committed to defending your rights and navigating the intricate legal system on your behalf.Traffic Lawyer in Fairfax VA

  OdpovědětVymazat
 40. If you're facing DUI charges in Arlington, Virginia, trust our seasoned DUI lawyer arlington VA to provide a strong and aggressive defense. We specialize in navigating the complexities of DUI cases to protect your rights and work towards the best possible outcome for your situation.

  OdpovědětVymazat

 41. Count on a Criminal Defense Lawyer in Fairfax County to skillfully negotiate the legal system, protect your rights, and build a strong defense that takes into account the particularities of the case. Your justice-minded advocate.
  Criminal Defense Lawyer Fairfax County

  OdpovědětVymazat
 42. Centrum.cz takes a big step toward future-proofing its network infrastructure by joining the global IPv6 rollout. Adopting IPv6 improves Centrum.cz's internet services' scalability and efficiency while guaranteeing uninterrupted access for users across the globe. With this change, Centrum.cz is in line with the rapidly changing technical world and meets the increasing demand for IP addresses. Centrum.cz shows its dedication to offering a reliable and cutting-edge online experience by implementing IPv6. By taking this proactive step, Centrum.cz establishes itself as a pioneer in adopting cutting-edge technologies and furthers its commitment to providing dependable and future-ready internet services to people worldwide.
  fatal motorcycle accident in virginia


  OdpovědětVymazat
 43. Finding the Right Law Firm Near You for Convenient and Efficient Legal Assistance Is Important. Your Reliable Friend in Local Court Cases
  attorney office near me

  OdpovědětVymazat
 44. "Connecting to the global stage is not just a step forward, it's a leap towards boundless opportunities. Centrum.cz's embrace of a worldwide audience signifies a commitment to diversity, inclusivity, and the exchange of ideas on a truly global scale. Here's to fostering connections that transcend borders and cultures, shaping a brighter, more interconnected future for us all."

  District of New Jersey Protective Order

  OdpovědětVymazat
 45. "Centrum.cz joins the global launch of IPv6" marks a significant milestone in the internet's evolution, highlighting the platform's commitment to adopting the latest technology standards. With IPv6 implementation, Centrum.cz enhances its network infrastructure to accommodate the growing demand for internet connectivity and address the depletion of IPv4 addresses. This transition ensures improved reliability, security, and scalability, providing users with a seamless online experience. As Centrum.cz embraces IPv6, it reinforces its position as a forward-thinking and innovative internet service provider. Join the journey towards a more connected and sustainable digital future with Centrum.cz's IPv6 integration. abogados de lesiones por accidentes de camiones
  OdpovědětVymazat
 46. Reckless driving is a significant misdemeanor in Fairfax, Virginia, and is frequently punished with steep fines, license points, and sometimes even jail time. Speak with a local lawyer about your particular situation.
  reckless driving virginia fairfax


  OdpovědětVymazat

 47. In Virginia, a divorce include the division of property equally, custody decisions, and sometimes maintenance for the spouse. Throughout the legal procedure, it is crucial to put children's welfare first.
  divorce in virginia

  OdpovědětVymazat
 48. When it comes to estate and tax matters, trust our estate tax lawyer attorney business to provide expert guidance and representation. Whether you're planning your estate or dealing with tax issues, we have the expertise to help you navigate the complexities with ease.

  OdpovědětVymazat
 49. "Centrum is the vibrant heart of a city, bustling with activity and energy. It's a hub of commerce, culture, and community, where skyscrapers stand tall amidst historic landmarks. Here, people converge, from tourists exploring to locals navigating daily life, all amidst the pulse of urban rhythm."
  divorce lawyers stafford va

  OdpovědětVymazat
 50. Singapore Airlines employs a comprehensive strategy to ensure customer satisfaction, prioritizing excellence in service, comfort, and innovation. From luxurious amenities to attentive cabin crew, every aspect of the passenger experience is meticulously crafted to exceed expectations. The airline's commitment to quality extends to its culinary offerings, entertainment options, and loyalty programs, fostering loyalty among passengers. By continually investing in state-of-the-art aircraft and cutting-edge technology, Singapore Airlines remains at the forefront of the aviation industry, delivering unparalleled experiences to travelers worldwide. Their dedication to customer satisfaction sets a benchmark for excellence in the airline industry. virginia estatuto de limitaciones lesiones personales menores


  OdpovědětVymazat
 51. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 52. this website is look soo good https://camsatu.com/

  OdpovědětVymazat
 53. Every vehicle in Loudoun County, Virginia's busy roadways will eventually experience traffic problems. The complexity of traffic law can easily turn minor infractions like speeding tickets into more serious ones that can result in intimidating legal fights. That's where having a knowledgeable traffic attorney on your side becomes really helpful.traffic lawyer loudoun county va

  OdpovědětVymazat
 54. "Centrum.cz joins global IPv6 rollout" likely describes the internet service provider's implementation of IPv6, the next-generation internet protocol, as part of a worldwide initiative. This move signifies Centrum.cz's commitment to modernizing its network infrastructure and ensuring compatibility with the evolving internet landscape. By adopting IPv6, Centrum.cz aims to enhance connectivity, improve network performance, and support the continued growth of internet usage worldwide. This transition underscores Centrum.cz's dedication to providing reliable and future-proof internet services to its customers. abogado dui new kent virginia

  OdpovědětVymazat

 55. Centrum.cz is joining the global rollout of IPv6, embracing the next generation of internet protocol for enhanced connectivity and scalability. By adopting IPv6, Centrum.cz ensures better support for the increasing number of internet-enabled devices and addresses the limitations of IPv4. This transition marks a significant step towards future-proofing its network infrastructure and improving the overall internet experience for users. Centrum.cz's commitment to IPv6 demonstrates its readiness to embrace technological advancements and meet the evolving needs of its users in the digital age. Overall, this move aligns with the industry's shift towards IPv6 as the standard for internet communication. abogado para reclamo flsa

  OdpovědětVymazat
 56. The How Much Does Divorce Cost New York varies widely based on factors like attorney fees, complexity of the case, and whether it's contested or uncontested.

  OdpovědětVymazat